Пређи на главни садржај

Свечаност поводом стогодишњице присаједињења Бачке, Баната, Барање и Срема Краљевини Србији

         За читаву Србију, 2018. година је обележена важним годишњицама, а 25. новембар је посебно значајан за Србе у Војводини. Тог дана, пре тачно сто година одржана је Велика народна скупштина у Новом Саду, на којој је одлучено да се Бачка, Банат и Барања припоје својој матичној држави. Управо тај важан датум, обележен је и у нашој школи.



            Свечаност је одржана 23. новембра, 2018. године, а главни организатори су били професори историје, Наталија Мушицки и Жарко Панић. Скуп је, након интонирања химне Републике Србије, отворио директор школе Миодраг Јањош који је одржао пригодан говор  и поздравио све присутне, те најавио остале учеснике свечаности. Речи песме „Сви шајкаши одоше“, које је отпевала певачка група из Ђурђева, „Василис“, испуниле су простор свечане сале а након тога реч је узела професорка историје у средњој школи „22. октобар“ Наталија Мушицки. Она посебно се осврнула на улогу људи са локалног подручја у овом значајном историјском збивању. Професорка Мушицки говорила је и о улози жена у овим тешким временима посебно поменувши Милицу Стојадиновић Српкињу и Милицу Томић- две најзначајније Милице међу војвођанским Србима.



      Професор Панић се обратио присутнима и направио кратак увод о недостатку заједничке државе у којој би сви Срби живели заједно, и најавио песму која управо говори о томе: „Отаџбино, гдје си'“, Алексе Шантића. Песму је  прочитала ученица трећег разреда гимназије Мина Мрђен. Надаље, професор Панић је говорио о приликама не само у Аустроугарској него у читавој Европи, као и о настојањима Срба да се уједине и прекину живот у лошим условима, посебно у данашњој Војводини, али и у Босни и Херцеговини. Предавање о Првом светском рату употпунила је песма „Креће се лађа фанцуска“. Разговор о српским жртвама у Првом светском рату пропраћен је стиховима са капеле на Зејтинлику које је написао Воjислав Илић Млађи:

Незнани туђинче, кад случајно минеш
Поред овог светог заједничког гроба,
Знај, овде су нашли вечно уточиште
Највећи јунаци данашњега доба!

Родитељ је њихов: храбри српски народ,
Горостас у светској историјској војни,
Који је све стазе искушења прошо
И чији су борци, дивљења достојни!

Падали од зрна, од глади и жеђи,
Распињани на крст, на Голготе вису,
Али чврсту веру у победу крајњу
Никад, ни за часак, изгубили нису...

       Завршетак је био достојанствен и у родољубивом маниру уз песму “Ово је Србија“. Снажан аплауз се заорио након завршетка предавања, што говори о задовољству присутних. Приређена је и пригодна закуска, са неизбежним српским колачима и питом са сиром.


          Публику су чинили многобројни заинтересовани грађани, професори школе, бивши и садашњи ученици. Кроз предавања о Првом светском рату, важним представницима војвођанских Срба на Великој народној скупштини, историјском контексту и друштвеним приликама тог времена, посетиоци су могли да сазнају битне податке везане за овај догађај. Атмосферу је учинило свечанијом извођење музичких композиција и читање песама које су тематски везане за овај период. Циљ оваквих предавања је развој свести о важности и значају ових догађаја, јер су прилике у којима данас живимо и које се подразумевају, некада биле само далеки сан за наш народ. Чинило се да је свима драго што су учесници овог догађаја, сви су уживали и у припреми извођења, али и у атмосфери која је владала током манифестације, а уз све то сви смо уједно пуно тога сазнали и научили.

Ауторка текста: Мина Мрђен
Стручна помоћ: Жарко Панић, Наталија Мушицки
Вођа секције и фотографије: Николета Његован

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗАКОНОДАВНА ДЕЛАТНОСТ СВЕТОГ САВЕ

Оно о чему не размишљамо много када поменемо лик Светог Саве је његова делатност која би се могла схватити и као његова правна делатност. Овим текстом дајем свој скроман допринос овој материји и надам се да ће се тако још боље разумети тај део наше славне историје. Свети Сава Пошто је издејствовао потпуну самосталност српске цркве (аутокефалност) 1219. год, Свети Сава је у грчком манастиру тада Филокали (данас   Владот) , припремио Зборник законодавстава какав је био потребан његовој саборној цркви.

Реферати ученика о стручним екскурзијама - Марија Антоанета

Марија Антоанета, последња француска краљица рођена је 2. новембра 1755. године у Бечу, главном граду Аустрије. Марија је била петнаесто дете Марије Терезије, аустријске царице, и Франца I . Детињство мале надвојвоткиње било је безбрижно. Стекла је образовање пригодно за једну 18-годишњакињу из аристократске породице, које је било засновано на религијским и моралним принципима. Престанком седмогодишњег рата 1763.године, царици Марији Терезији био је приоритет очувати крхки савез између Аустрије и Француске. У то доба, у европским породицама било је уобичајено очувати савез између држава склапањем бракова. Француском краљу Лују XV предложили су да се његов унук ожени једном од кћери Марије Терезије. Тако су аустријска надвојвоткиња Марија Антоанета и француски престолонаследник Луј Аугуст 1769. године били верени. Након веридбе Луј XVI  је послао инструктора како би подучавао будућу супругу свога унука француским обичајима и понашању на двору. Инструктор је закључио да је...

Online takmičenje iz fizike - Iz ugla učenika

Takmičenje iz fizike se odigralo u sredu 28.11.2018. godine i trajalo je od 17 do 20 časova. Ovo takmičenje tzv. ''Fykos'' je međunarodno internet takmičenje iz fizike na kome mogu učestvovati ljudi iz celog sveta. ''Fykos''organizuje takmičenje tako što ograničava vreme izrade, vreme počinje da teče a zadaci stižu, i takmičari ih čitaju i rešavaju. Tim ''Frogwill 5'' predvođen profesorom fizike Vasom Vučurevićem, okupio se u računarskom kabinetu broj 7. gde smo se povezali na računare i prijavili na sajt.