Пређи на главни садржај

Online takmičenje iz fizike - Iz ugla učenika


Takmičenje iz fizike se odigralo u sredu 28.11.2018. godine i trajalo je od 17 do 20 časova. Ovo takmičenje tzv. ''Fykos'' je međunarodno internet takmičenje iz fizike na kome mogu učestvovati ljudi iz celog sveta. ''Fykos''organizuje takmičenje tako što ograničava vreme izrade, vreme počinje da teče a zadaci stižu, i takmičari ih čitaju i rešavaju. Tim ''Frogwill 5'' predvođen profesorom fizike Vasom Vučurevićem, okupio se u računarskom kabinetu broj 7. gde smo se povezali na računare i prijavili na sajt. 




Zadatci su počeli da pristižu u 17 časova kada je i počela izrada. U našoj ekipi učestvovali učenice treće godine gimnazije: Popov Bojana, Tamara Ranisović, Tamara Komlenski, i ja, autor teksta učenik druge godine gimanzije. Pomoć su pružale i studentkinje: Anita Barna i Snežana Kozarev, bivše učenice naše škole, takođe smer gimnazija. Posle pola sata takmičenja koji se mogu shvatiti kao neka vrsta uigravanja, učesnici su počeli da postavljaju pitanja tipa: “Da li to zavisi od ovoga, profesore?” Ili: “ Šta je S u ovoj formuli?”, “Kako sad da izračunam h?”, čule su se i konstatacije: “Imam još jednu nepoznatu viška!”, i “Pogledaj možeš li rešiti onaj zadatak sa jajima.” U toku takmičenja bila je živa atmosfera, dodavali smo jedni drugima papire, koristili Google translator da prevedemo zadatke, štampali ih, računali, zaokruživali, beležili na tabli koliko smo poena osvojili. Za tehničku podršku tokom celog takmičenja bo je odgovoran Svetozar Popov. Od zabavnijih momenata mogu izdvojiti događaj kada sam 20 minuta pred kraj takmičenja video  na monitoru da piše da su nam bodovi zamrznuti. U tom momentu pomislio sam da su nam možda oduzeli sve bodove, ali na svu sreću, pošto nisam bio prošle godine, nisam znao da poslednjih 20 minuta ne prikazuju koliko poena imamo trenutno, nego zadržavaju prikaz ranijeg stanja.

Kada je vreme isteklo i nestrpljivo smo čekali da vidimo tabelu sa rezultatima. Na kraju, posle 20 časova, rezultati se obajvljuju. Mogli smo biti zadovoljni  jer znamo da smo ove godine osvojili skoro dvostruko više poena nego prošle. Prošle godine učesnici ovog takmčenja, osvojili su 43 poena a ove godine ekipa je osvojila 70 poena. Ako se gleda konkurencija, činjenica da učestvuju svi koji to žele iz celog sveta, naš plasman je dobar. Od ukupno 331 ekipa, bili smo rangirani na 115 mestu. U otvorenoj (“open”) kategoriji je konkurencija bila vanredno jaka, a tu smo zauzeli 37. mesto od 55 ekipa. Ovo takmičenje je na mene ostavilo jedan veoma lep utisak i voleo bih sledeće godine da ponovo zablistamo, da radimo punom parom i uspemo da uradimo još više zadataka nego ove godine.

Mihajlo Bogdanović II2

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗАКОНОДАВНА ДЕЛАТНОСТ СВЕТОГ САВЕ

Оно о чему не размишљамо много када поменемо лик Светог Саве је његова делатност која би се могла схватити и као његова правна делатност. Овим текстом дајем свој скроман допринос овој материји и надам се да ће се тако још боље разумети тај део наше славне историје. Свети Сава Пошто је издејствовао потпуну самосталност српске цркве (аутокефалност) 1219. год, Свети Сава је у грчком манастиру тада Филокали (данас   Владот) , припремио Зборник законодавстава какав је био потребан његовој саборној цркви.

Реферати ученика о стручним екскурзијама - Марија Антоанета

Марија Антоанета, последња француска краљица рођена је 2. новембра 1755. године у Бечу, главном граду Аустрије. Марија је била петнаесто дете Марије Терезије, аустријске царице, и Франца I . Детињство мале надвојвоткиње било је безбрижно. Стекла је образовање пригодно за једну 18-годишњакињу из аристократске породице, које је било засновано на религијским и моралним принципима. Престанком седмогодишњег рата 1763.године, царици Марији Терезији био је приоритет очувати крхки савез између Аустрије и Француске. У то доба, у европским породицама било је уобичајено очувати савез између држава склапањем бракова. Француском краљу Лују XV предложили су да се његов унук ожени једном од кћери Марије Терезије. Тако су аустријска надвојвоткиња Марија Антоанета и француски престолонаследник Луј Аугуст 1769. године били верени. Након веридбе Луј XVI  је послао инструктора како би подучавао будућу супругу свога унука француским обичајима и понашању на двору. Инструктор је закључио да је...