Пређи на главни садржај

Са часа историје уметности, загледана у дело Урооша Предића

Урош Предић: „СИРОЧЕ НА МАЈЧИНОМ ГРОБУ“

Реализам веома ценим и могу га сврстати међу своје омиљене епохе,  како у књижевном тако и у  уметничком свету. Вероватно због тога је и слика која је на мене оставила велик и дубок утисак баш из овог периода, слика коју је насликао један од наших најславнијих сликара, Урош Предић, „Сироче на мајчином гробу“. 
Када погледам слику, када видим бол и сву ту патњу не могу остати равнодушна. Сам назив ове изузетно веродостојне слике ме тера да се замислим, а сам поглед на њу у мени пробуди туце емоција, углавном не лепих, али то је и оно због чега ценим толико ту слику, то је оно што ме је спојило са њом.

Постала сам пријатељ са овим делом још кад ми се први пут предочило. Саосећала сам се дечаком који је ту, који тугује, и ако не знам како је то бити сам, без мајке, или као он, без оба родитеља.

Преузето са: http://secanja.com/2013/veliki-slikar-uros-predic/
За мене је мајка веома важна личност у животу, она је подршка, она је звезда водиља и без ње, њених речи, загрљаја, не знам да ли бих се снашла у овом хаосу око мене.  Зато ме и толико боли, зато ме и тера на размишљање, одрастам и учим кроз слику. Кажу да слика говори више од хиљаду речи и то је у потпуности тачно. Није нимало лако описати оно што видиш, а камо ли шта све осетиш, шта ти прође кроз главу у таквом моменту и зато једва проналазим речи којима бих могла све да кажем.


Опра Оливера, I2
Ликовна култура, 2014/15.
Наставница Бранислава Смиљанић

Коментари

Популарни постови са овог блога

ЗАКОНОДАВНА ДЕЛАТНОСТ СВЕТОГ САВЕ

Оно о чему не размишљамо много када поменемо лик Светог Саве је његова делатност која би се могла схватити и као његова правна делатност. Овим текстом дајем свој скроман допринос овој материји и надам се да ће се тако још боље разумети тај део наше славне историје. Свети Сава Пошто је издејствовао потпуну самосталност српске цркве (аутокефалност) 1219. год, Свети Сава је у грчком манастиру тада Филокали (данас   Владот) , припремио Зборник законодавстава какав је био потребан његовој саборној цркви.

Реферати ученика о стручним екскурзијама - Марија Антоанета

Марија Антоанета, последња француска краљица рођена је 2. новембра 1755. године у Бечу, главном граду Аустрије. Марија је била петнаесто дете Марије Терезије, аустријске царице, и Франца I . Детињство мале надвојвоткиње било је безбрижно. Стекла је образовање пригодно за једну 18-годишњакињу из аристократске породице, које је било засновано на религијским и моралним принципима. Престанком седмогодишњег рата 1763.године, царици Марији Терезији био је приоритет очувати крхки савез између Аустрије и Француске. У то доба, у европским породицама било је уобичајено очувати савез између држава склапањем бракова. Француском краљу Лују XV предложили су да се његов унук ожени једном од кћери Марије Терезије. Тако су аустријска надвојвоткиња Марија Антоанета и француски престолонаследник Луј Аугуст 1769. године били верени. Након веридбе Луј XVI  је послао инструктора како би подучавао будућу супругу свога унука француским обичајима и понашању на двору. Инструктор је закључио да је...

Online takmičenje iz fizike - Iz ugla učenika

Takmičenje iz fizike se odigralo u sredu 28.11.2018. godine i trajalo je od 17 do 20 časova. Ovo takmičenje tzv. ''Fykos'' je međunarodno internet takmičenje iz fizike na kome mogu učestvovati ljudi iz celog sveta. ''Fykos''organizuje takmičenje tako što ograničava vreme izrade, vreme počinje da teče a zadaci stižu, i takmičari ih čitaju i rešavaju. Tim ''Frogwill 5'' predvođen profesorom fizike Vasom Vučurevićem, okupio se u računarskom kabinetu broj 7. gde smo se povezali na računare i prijavili na sajt.